medyum
8 sene önce Medyum tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Duaların Kabul Olduğu Zamanlar

dualar Duaların kabul olduğu zamanlar vardır. Kim bu zamanlara denk gelerek dua ederse Allah (cc) hazretleri o kişinin ettiği bütün duaları kabul eder.

Seher vakitleri, mübarek gün ve gecelerde, Perşembe gecesi, Cuma öğle zamanında, ramazan-ı şerif ayında, hastalık anında edilen dualar kabul edildiği bir takım hadis-i şerifler ile bizlere bildirilmiştir. Örneğin seher vakti edilen bir dua için Müslim sahih hadisinde şöyle rivayet edilmiştir; Allah (cc) hazretleri “yok mu aranızda istiğfar eden onu mağfiret edeyim, yok mu isteyen istediğini ona vereyim, onun duasını kabul edeyim” buyurmuştur. Dualar ibadet maksatlı yapılırsa yani ille de bir şeyin olması için dua edilmez dualar yalnızca Allah rızasını kazanmak için ibadet olarak yapılmalıdır. Sonuçta unutmayın alemlerin rabbi Cenab-ı Allah sizlerin ne istediğinizi, kalbinizden nelerin geçtiğini bilmektedir.

Duaların kabul olduğu zamanlar arasında kadir gecesi vardır. Çünkü Kuran-ı Kerim kadir gecesi inmiştir ve kadir gecesi 1000 aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu gece de meleklerin yer yüzüne inerek insanlara bol bol sevap yazdığı kadir suresinde açıkça belirtilmiştir. Kadir gecesi sabahına kadar edilen tüm dualar kabul edilir, yapılan tüm günahlar ise affedilir diye buyrulmuştur.

Ayrıca ezan okunurken ve ezan ile kamet arasında yapılan duaların da kabul edileceği bildirilmiştir. Bir hadis de kim ezan okunurken ve ya ezan ile kamet arasında bir dua ederse duası reddedilmez kabul edilir buyrulmuştur ve duaların kabul olduğu zamanlar ve saatlere dikkat çekilmiştir.

Dua ibadetin özüdür. Dualar yalnızca ibadet maksatlı yapılmalıdır. İbadet eden bir kişinin zaten kalbinden geçenleri Cenab-ı Allah bilmektedir. Ameller niyetlere göredir. Allah dualarınızı her zaman kabul eylesin inşallah.

Rabbim yaptığınız tüm duaları Mekke-Medine de edilip de kabul edilen dualar zümresine dahil eylesin. Allah dualarınızı eksiksiz kabul buyursun inşallah.

www.medyum-medyumlar.com

 

Bir önceki yazımız olan Kuran Okumanın Faydaları başlıklı makalemizde kuran okumak ve kuran okumanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar
dua-etmenin-sikintilara-faydasi
Zaman zaman sıkıntıya düşeriz ve sığınacak bir şeyler ararız. Pek çok insan sıkıntılarını defetmek için dualara sığınırlar. Dua ederek sıkıntılarını hafifletirler ya da tamamen kurtulurlar. Dua etmenin ruha çok faydası vardır. Dua ederken niyet de önemlidir. Bazen dua e...
Fetih Suresi ve Faziletleri
Fetih suresi ve faziletleri hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu sitemizden ayrıca fetih suresinin faziletlerini okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Fetih Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 48. suresi olup, 29 ayettir. Hudeybiye Antlaşmasından sonra, Hicret'in 6. yılında Medine'de inmiştir.  ...
Enfal Suresi ve Faziletleri
Enfal suresi ve faziletleri hakkında bilgilerin bulunduğu sitemizde ayrıca enfal suresinin faziletlerini de öğrenmiş olacaksınız. Enfal suresi, yetmişbeş ayettir. 30 ilâ 36. ayetler Mekke'de, diğer ayetleri ise Medine'de inmiştir. Enfal, “ziyade” anlamına gelen "nefl" kelimesini...
Yorumlar


medyum

Güvenilir Uzman Medyumlar Sizlerin Yanındadır.
Tema : Sipsi v1